Polski Związek Szachowy

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Historia MAS w pigułce

 

Pomysł powstania Młodzieżowej Akademii Szachowej pojawił się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inicjatorem był ówczesny prezes Polskiego Związku Szachowego śp. Jacek Żemantowski. Dzięki pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki tę ideę udało się wdrożyć w życie w roku 1996.

System szkolenia w Młodzieżowej Akademii Szachowej ulegał modyfikacjom. Najważniejsze jest jednak to, że od blisko 20 lat czołowi polscy juniorzy mają szansę na podniesienie poziomu sportowego oraz rozwój kariery zawodniczej poprzez udział w sesjach szkoleniowych, konsultacjach indywidualnych, szkoleniu internetowym, startach krajowych i zagranicznych oraz możliwość zakupu materiałów szkoleniowo-edukacyjnych.

Słuchacze Akademii w latach 1996-2017 wywalczyli 44 medale w indywidualnych mistrzostwach świata i również 44 medale w indywidualnych mistrzostwach Europy juniorów. Oznacza to średnio ponad 2 medale rocznie w imprezach najwyższej rangi.

W latach 1998-2001 słuchacze Akademii zdobywali złote lub srebrne medale w drużynowych mistrzostwach świata do lat 20. Obecnie DMŚ do 20 lat nie są rozgrywane.

W roku 2003 oraz w latach 2008-2017 nasi zawodnicy zdobywali też medale w drużynowych mistrzostwach Europy do lat 18.

Słuchacze Akademii wracali również z medalami z najważniejszych imprez seniorskich. W 2002 r. Beata Kądziołka wraz z drużyną kobiet wywalczyła brązowy medal na olimpiadzie szachowej w Bled, natomiast w 2005 r. Jolanta Zawadzka z drużyną kobiet zdobyła złoty medal na drużynowych mistrzostwach Europy kobiet w Goeteborgu.

Szkolenie w Młodzieżowej Akademii Szachowej odbywa się w sześciu podstawowych grupach:

 • grupa pilotażowa,
 • grupa młodych talentów (z podziałem na pierwszy i drugi rok szkolenia),
 • grupa absolwentów,
 • grupa mistrzów,
 • grupa intensywnego szkolenia,
 • grupa nadziei olimpijskich.

Słuchacz Akademii może być jednocześnie objęty szkoleniem w kilku grupach.

Grupa młodych talentów przechodzi dwuletni cykl szkolenia, a pozostałe grupy cykl roczny. Juniorzy mogą należeć do 2-3 grup szkoleniowych.

Realizowane są następujące formy szkolenia:

 • kilkudniowe sesje stacjonarne dla poszczególnych grup,
 • bieżące szkolenie przez internet,
 • indywidualne konsultacje z trenerami w ramach szkolenia międzysesyjnego oraz przygotowań do mistrzostw Europy i świata juniorów,
 • starty kontrolne krajowe i zagraniczne,
 • zakup materiałów szkoleniowo-edukacyjnych (sprzęt szachowy, literatura fachowa i elektroniczne programy szachowe) do indywidualnej pracy szkoleniowej.

Młodzieżową Akademię Szachową wskazują jako wzór zagraniczni trenerzy, rodzice i juniorzy. Wielokrotnie propagowano opinię, iż polski model szkolenia w Młodzieżowej Akademii Szachowej jest jednym z lepszych systemów szkolenia w Europie.

Dyrektorzy Młodzieżowej Akademii Szachowej:

 1. Jacek Żemantowski (1996-2000)
 2. Stanisław Łobaziewicz (2000)
 3. Ryszard Bernard (2001-2009)
 4. Agnieszka Fornal-Urban (2009-2018)

 

Linki zagraniczne 2

 Chess-News
 Chess 24
 Tablice Nalimova
  
  
  
  
  
  
  

 

Copyright PZSzach.org.pl