slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Polski Związek Szachowy

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Udany start Radosława Gajka w Budapeszcie

Bardzo dobry wynik uzyskał Radosław Gajek w turnieju dwukołowym z normą IM w ramach serii First Saturday, zajmując 3. miejsce i zdobywając 34 punkty rankingowe. Serdecznie gratulujemy!

Sesje w Spale już za kilka dni

W dniach 20-27 października 2012 r. w Spale odbędą się ostatnie w tym roku sesje szkoleniowe dla słuchaczy Młodzieżowej Akademii Szachowej:

  • Sesja VII - grupa młodych talentów, pierwszy rok:
    • powołani: Julia Antolak, Agata Dwilewicz, Karolina Karleszko, Paulina Kopica, Igor Janik, Jakub Kosakowski, Paweł Teclaf, Bartosz Wyczling
    • tematyka:
      1. Repertuar debiutowy współczesnego arcymistrza; metoda lidera
      2. Rola gambitów we współczesnych szachach
      3. Gra czarnymi na wyrównanie i na przechwycenie inicjatywy; rola debiutów w tych przypadkach
      4. Komputer w życiu szachisty
      5. Ćwiczenia z analizy i komentowania partii własnych i obcych
      6. Typowe struktury pionowe (izolowany pion w centrum; para pionów c3, d4 lub c6, d5; wiszące piony)
      7. Złożone końcówki lekkofigurowe
      8. Wieża przeciwko lekkiej figurze w końcówce
      9. Psychologia sukcesu
      10. Mistrzowskie liczenie wariantów
      11. Egzamin międzysesyjny z obrony analizy własnej partii (ustny)
      12. Egzamin międzysesyjny z zakresu tematyki I i II sesji (pisemny)
    • kadra szkoleniowa: IM Marek Matlak, IM Leszek Ostrowski, IM Jan Przewoźnik (psycholog), FM Ryszard Bernard, FM Waldemar Świć, m Piotr Mickiewicz
  • Sesja VII - grupa młodych talentów, drugi rok:
    • powołani: Antonina Góra, Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka, Juliusz Pham, Radosław Psyk, Igor Szymanowki, Szymon Walter
    • tematyka:
      1. Walka o inicjatywę; przełomowe momenty w partii
      2. Atak na króla
      3. Pułapki, przeoczenia, nietypowe motywy taktyczne
      4. Rola intuicji w szachach
      5. Ofiara dynamiczna i pozycyjna
      6. Typowe struktury pionowe (centrum zamknięte, otwarte, ruchome; przewaga pionowa w centrum i na skrzydle)
      7. Psychologia gry szachowej
      8. Przejście z gry środkowej do końcówki
      9. Analiza niektórych końcówek praktycznych (W+G lub S przeciwko W; G+G przeciwko S; S+S przeciwko pionowi; itp.)
      10. Złożone końcówki wielofigurowe
      11. Psychologia sukcesu
      12. Mistrzowskie liczenie wariantów
      13. Egzamin międzysesyjny z zakresu tematyki III i IV sesji (pisemny)
      14. Egzamin międzysesyjny: osiągnięcia i niepowodzenia w ostatnich 2 latach, szachowy warsztat pracy słuchacza (ustny)
    • kadra szkoleniowa: IM Marek Matlak, IM Leszek Ostrowski, IM Jan Przewoźnik (psycholog), FM Ryszard Bernard, FM Waldemar Świć, m Piotr Mickiewicz
  • Sesja VIII - grupa absolwentów:
    • powołani: Agnieszka Dmochowska, Angelika Dziodzio, Monika Rykała, Mariola Woźniak, Kamil Kozioł
    • tematyka:
      1. Atak i kontratak
      2. Problem wymiany
      3. Krytyczne pozycje
      4. Izolacja figury
      5. Arcydzieła obrony Tigrana Petrosjana
      6. Końcówki wieżowe – test
      7. Praktyczne końcówki wieżowe
      8. Współpraca hetmana z lekką figurą
      9. Poprawa położenia figur – zasada Makogonowa
      10. Wyczucie pozycyjne
      11. Psychologia sukcesu
      12. Mistrzowskie liczenie wariantów
    • kadra szkoleniowa: GM Artur Jakubiec, GM Wojciech Moranda, IM Marek Matlak, IM Leszek Ostrowski, IM Jan Przewoźnik (psycholog), FM Ryszard Bernard
  • Sesja IX - grupa intensywnego szkolenia:
    • powołani: Maria Leks, Klaudia Wiśniowska, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Drozdowski, Radosław Gajek, Dariusz Świercz (indywidualny program)
    • tematyka:
      1. Kluczowe momenty w partii
      2. Obrona trudnych pozycji
      3. Twierdza
      4. Przewaga dwóch gońców
      5. Aktywizacja figur
      6. Intuicja
      7. Problematyka wymiany w grze końcowej
      8. Ocena pozycji jako element budowania planu gry
      9. Nowe trendy w obronie sycylijskiej
      10. Psychologia sukcesu
      11. Mistrzowskie liczenie wariantów
    • kadra szkoleniowa: GM Artur Jakubiec, GM Wojciech Moranda, IM Jan Przewoźnik (psycholog)

Zajęcia sportowe dla wszystkich grup poprowadzi mgr Anna Domaradzka-Żyła.

Zadania na październik

Drodzy Słuchacze Akademii!

W menu Zadania zamieszczono nowe zestawy, które powinniście rozwiązać do końca października br. Wkrótce pojawią się też rozwiązania poprzednich zestawów. Powodzenia!

Słuchacze Akademii w ekstralidze seniorów

Zakończyła się tegoroczna Quatra Ekstraliga. W ostatniej sesji, rozegranej w Katowicach w dniach 28-30 września 2012 r., wystąpili następujący słuchacze Akademii (w nawiasach liczba zdobytych punktów z trzech partii): Kamil Dragun (2), Kacper Drozdowski (2), Radosław Gajek (1), Marcel Kanarek (2) i Dariusz Świercz (2). Normę na tytuł mistrza międzynarodowego (IM) wypełnił Kacper Drozdowski. Jest to druga norma Kacpra, któremu gratulujemy i życzymy szybkiego wejścia do "klubu 2400+"!

Zadania - przypomnienie

Drodzy Słuchacze Akademii!

Przypominamy, że do końca miesiąca należy przesyłać trenerom wirtualnym rozwiązania zadań sierpniowo-wrześniowych. Prosimy Was o poważne potraktowanie tej sprawy!

Linki zagraniczne 2

 Chess-News
 Chess 24
 Tablice Nalimova
  
  
  
  
  
  
  

 

Copyright PZSzach.org.pl